Brisbane: Cost of Living - Part 3

Continuation....

 I forgot to mention other groceries like toothpaste, soap, tissues, detergent, nappies etc. but you can check their websites for an idea.

  • Since we came here with our son who was still on milk, we brought as much milk as we can. We had 3-4 boxes (1 box contains 6 packets) maybe. We declared it in the form since it is dairy and was not questioned. (Declare anything that you will be bringing like tuyo, peanuts, milk etc. to avoid paying the fine. If it is not allowed then it is not allowed it. At least, you were honest in the form.)
  • For nappies, we bought in Big W. Cheap!! $10 for 40pcs 
  • Detergent - we use Fab and also buy it in Big W. Costs $12 for the 4kg and $19 for the 7kg and we buy the latter.
  • Fabric softener - we use Coles brand. Costs $3.25 (2L)
  • For beauty care, medicines and other items, we buy in chemist warehouse like mouthwash, baby soap, lotion and maybe their milk here is cheaper compared to Coles and Woolys. For my beauty regime (haha. I only use ponds toner and the cream but they do not have that brand here so I am trying other brands and still experimenting what brand is good for my skin.), I go to priceline. I only buy when it's half the price. 
Most of the units/houses come unfurnished and our estimated expense for the furnitures, beddings, kitchen was around $3,000 to $5,000.
  • Bed frame, mattress, sofa, tables - we scouted in Amart. Ikea maybe cheaper but it was far from us. You can shop online and have it delivered but we prefer to have seen their items before buying. 
  • Washing machines - usually units will come with a dryer and so with the gas stove but not with a washing machine. Estimated price range would be $350-$500. We only scouted in good guys but you can check https://qldappliances.com.au/ and https://brisbanewhitegoods.com.au/
  • Fridge - ranges from $500-$1000 at most. Refer to washing machine. We only scouted in good guys.
  • Kitchen utensils, beddings - we bought in Kmart, Target and Big W
  • Printer - we bought the cheapest in JB Hifi. I think it is a must because you need to print your resumes, some forms and other things. $130 inclusive of ink.
A lot of scouting were done and fortunately, we were able to rent a fully furnished unit. We just bought the last ones.

And the last, Clothing!! We really thought it was expensive here in Australia so we bought a lot of clothes in Singapore and Philippines and then boom!! Cheap! Cheap! Cheap! We should have saved for the shipping and should have had other items in our luggage if not for that. Since we already have enough clothings, we seldom buy. We only buy for our son though sometimes we also buy for our ourselves too (hehe). We usually go to Kmart, Target, Big W and Best & Less. Kids stuff likes shirts, shorts, jackets etc. ranges from $3 above. For activity kits like painting, books, we buy at Kmart ranging from $5 above.

Dining out is expensive even if you eat in food courts or fast food chains except if you eat in Hungry Jacks (haha). We usually order the super stanner which costs us around $15 for 2 meals. We share with our son. I added $50/week as entertainment but that one is for food only. Cinemas and other activities are not included since we have a tight budget for now. 

That's it!! So, what do you reckon? Cheap or not?

Tip1: We all know the advantage of having a rewards card so I also applied for them during our first month. My first rewards card were Woolys rewards card (Supermarket, BWS, Big W and more) and flybuys card (Coles, Liquorland, Target, Kmart and more). Then I also applied for priceline and myer. 
Tip2: If you want to buy something, browse first the company's website to check the price. Sometimes they offer 50% but online only. Like for example, Smiggles, I never bought my son's stuff when we were in the store because of the price but when I checked their website, there was a 50% sale online orders only so I ordered.

RECAP

House/unit furnishings - $3000-$5000 (one time expense)
Printer and ink - $130-$150 inclusive of ink (one time expense)
Rent - $350 maximum maybe
Electricity - $40 at least
Water - $10 at least
Internet - $15
Netflix - $2.5 ($9.99/month)
Transportation - $56 for one person
Grocery - $150 (for 3 people)
Entertainment - $50 (food only for 2 people)

Estimated budget per week - $680 (So big move pocket money would be maybe around $20000-$35000 to suffice 6 months. But this depends on how many persons in the household, lifestyle, location and situation.)

Good luck to all those who are preparing for their Big Move!!! See you around!

*Cost of living - Part 1 https://juliatheambitioussoul.blogspot.com/2019/03/brisbane-cost-of-living-part-1.html 
*Cost of living - Part 2 https://juliatheambitioussoul.blogspot.com/2019/03/brisbane-cost-of-living-part-2.html

*All those in blue are linked to their respective websites. Click for more information.

Comments

Popular posts from this blog

My First Investing/Trading Books

Centrelink: Benefits and How To Claim

Will I Continue Paying My SSS or Not?

Book Depository